Echoloty a Protiskluzové návleky na boty

25.11.2013 23:05

Chce-li se někdo věnovat rybolovu, zásadní věcí je vybavení. Vedle základních a nezbytně nutných potřeb existuje celá řada dalších výrobků, které mohou rybáři pomoci k úspěšnějšímu lovu. Bohužel některé z nich se mezi nimi netěší velké popularitě, avšak nezaslouženě. Mezi ně patří například echoloty, nesmeky a rybářská krmítka.

 

Echoloty jsou nenahraditelnou pomůckou při hledání místa s největším potenciálem pro úspěšný lov. Jednoduchá konstrukce, skládající se ze tří základních části: sonda, obrazovka a baterie, je schopná poskytnout řadu informací o profilu vodního dna, díky kterým lze pak zhodnotit pravděpodobnost přítomnosti ryb. Echoloty umí změřit teplotu a hloubku vody v daném místě, zanalyzovat složení dna či rozpoznat překážky pod hladinou. Co je však asi nejdůležitější, umí poznat, zda se ve vodním sloupci pod námi nachází ryby. Všechny tyto informace včetně snímků zpod vodní hladiny jsou zobrazeny ve velmi dobré kvalitě na obrazovce. V případě velké ryby nebo hejna echoloty dokonce začnou vydávat výstražný zvukový signál. Také přispívají k bezpečí rybáře, jelikož vydávají zvukový signál i v případě, že se moc přiblíží dnu, což může zachránit loď před poškozením či uvíznutím na mělčině.

 

Protiskluzové návleky na boty jsou naopak nezbytnou součástí převážně pro milovníky rybolovu na dírkách. Řetízkové nebo gumové protiskluzové návleky s hroty, které se přetáhnou přes podrážku a přichytí elastickým horním okrajem, velice usnadňují chůzi po ledu a nepochybně zvyšují bezpečnost lovu. Nesmeky jsou malé a velice jednoduše aplikovatelné, lze je tedy mít pořád přibalené s sebou, abychom je mohli použít, kdykoli je to nutné. Nesmeky se dají pořídit za cenu v řádu stovek korun a investice do nich se navíc může vyplatit i v mnoha dalších případech pohybu na ledu či jiném kluzkém povrchu.

 

Rybářské krmítka jsou další z rybářských pomůcek nedoceňovaných tak, jak by si zasloužily. Přitom se jedná o velice praktickou součást vybavení. Existuje mnoho druhů pro různé typy rybolovu. Rozlišují se rybářská krmítka pro lov ve sladké či slané vodě, ve stojaté či se silným proudem, dle rybářské techniky, profilu vodního dna či dle druhu lovené ryby. Jelikož stojí doslova pár korun, je možné si pokaždé pořídit typ přesně specializovaný na konkrétní typ lovu a zvýšit tak jeho efektivitu a šanci na úspěch.